Dok pregledavate oglase za moj posao, vrlo često ćete naići na dva zahtjeva: da pošaljete životopis i da pošaljete motivacijsko pismo. CV mnogi već imaju spreman i znaju kako ga napisati, ali mnogima motivacijsko pismo zadaje glavobolje. Posebna dvojba javlja se ako u oglasu za posao ne stoji da je potrebno motivacijsko pismo. Trebam li poslati moj životopis bez motivacijskog pisma?
Usporedite svoju plaću s ostalim plaćama za svoje radno mjesto.
Zašto se piše motivacijsko pismo?
Motivacijsko pismo, kao što mu i ime kaže, služi da pokaže motivaciju kandidata za posao. Prilika je to da se istaknete u moru drugih kandidata za moj posao. Važno je pokazati svoju želju, strast i interese te pritom se ne utopiti u moru drugih kandidata. Prije pisanja motivacijskog pisma trebalo bi istražiti tvrtku i poziciju za koju se prijavljujete. Ne preporučuje se napisati jedno motivacijsko pismo i slati ga na sve adrese, već presonalizirati sadržaj životopisa. Pročitajte koje su vrijednosti tvrtke, koje su joj misija i vizija i pokušajte pronaći zajedničke točke s vašom osobnosti. Pokažite kako se vi uklapate u duh tvrtke i kako vaše vrijednosti mogu pridonijeti poziciji za koju se prijavljujete.
Kako se piše motivacijsko pismo?
Nakon što istražite tvrtku u kojoj se prijavljujete za posao, ispišite koje su njihove vrijednosti. Potom ispišite koje su kvalitete i vrline potrebne za posao koji ćete obavljati. Kada ste istražili poslodavca, pokušajte ne upasti u zamku generičnosti. Kad se već trudite napisati pismo točno za određenu poziciju kod određenog poslodavca, bilo bi dobro da se to pismo ističe.
Evo kao se istaknuti
Najvažniji dio motivacijskog pisma je prva rečenica. Ispred nje je samo obraćanje tvrtki ili direktno osobi kojoj šaljete prijavu. Na početku ne trebate pisati svoje ime i prezime jer je ono vidljivo iz životopisa koji ste priložili. Bilo bi dobro da dokument motivacijskog pisma nazovete sa svojim imenom i prezimenom kako bi se regruteri lakše snašli i uparili vaš životopis s motivacijskim pismom. Ako ste kreativni i prijavljujete se za takav posao, započnite s nekom zanimljivom rečenicom. Ako je prikladno, možete se koristiti humorom ili rimom. Važno je u uvodu zaintrigirati poslodavca.
Ispričajte priču
Motivacijsko pismo prilika je za istaknuti svoje vrline zanimljivom pričom. U tijelo motivacijskog pisma opišite neki prijašnji izazov koji ste imali na poslu i kako ste ga riješili. Poslodavac već prema životopisu zna gdje ste radili, a sad mu ispričajte iskustvo kojim ćete osvojiti njegove simpatije. Time prikažite svoje vrline i ono čime bi se mogli istaknuti od drugih kandidata. Zaboravite na dio što rad u tvrtki donosi vama, već objasnite poslodavcu što zapošljavanje vas donosi njemu.
Što ako ne pošaljem motivacijsko pismo?
Ako poslodavac u oglasu za posao ne traži motivacijsko pismo i ne pošaljete ga, vjerojatno neće biti nikakvih posljedica. No, ako se u oglasu traži slanje motivacijskog pisma uz životopis, situacija može biti drugačija. Vaše ne slanje potpune tražene dokumentacije može se interpretirati kao nepoštivanje pravila i zahtjeva, što vam ne ide na ruku kada se želite predstaviti u najboljem svijetlu. Stoga, ako se motivacijsko pismo traži za moj posao, bolji dojam na poslodavca ostavit ćete ako poštujete pravila natječaja za posao.
Tražite posao? PickJobs – 100% posao!
Što ako pošaljem motivacijsko pismo?
Motivacijsko pismo poslano na oglas za posao u kojem se ono i traži znak je da slijedite upute i da ih primjećujete. No, bilo bi dobro da ne pošaljete motivacijsko pismo samo radi reda, već da ga prilagodite tvrtki i poziciji za koju se prijavljujete. Postoje oglasi za moj posao koji ne traže da uz prijavu šaljete pismo u kojem ćete pokazati motivaciju, no teško da će vam itko zamjeriti ako ga pošaljete. Dodatnim materijalima koje priložite uz prijavu pokazujete svoj trud. Nadalje, motivacijsko pismo je u takvom slučaju izvrsna prilika da se istaknete od drugih kandidata već samim time što ste ga poslali. Još ako ga prilagodite poslodavcu i poziciji te ispričate svoje vrline na zanimljiv način, teško da vas neće pozvati na razgovor za posao.
Životopis i motivacijsko pismo česta su tema upravo jer se njima zaposlenik predstavlja poslodavcu. Odnosno, njima ostavlja prvi dojam na temelju kojeg se odlučuje hoće li doći do razgovora za posao. Stoga, dobro je poslati i jedno i drugo kako bi se pokazao maksimalan trud.