zivotopis
  • 10 listopada, 2024
  • stella
  • 0

Životopis osim radnog iskustva, sadrži i dio o vještinama. Vrlo vjerojatno su svi čuli za engleski izraz soft skills, odnosno za meke vještine. Suprotno njima postoje tvrde, odnosno hard skills. Obje vrste vještina su iznimno važne za svaki posao. Prikazivanje tih vještina u životopisu može biti ključno u tome hoćete li dobiti poziv na razgovor za posao. U ovom tekstu donosimo savjete kako najbolje prikazati meke vještine u životopisu i dobiti posao.

Što su meke vještine?

Meke vještine su one koje određuju kako radite samostalno ili u timu. Uključuju timski rad, komunikaciju, organizaciju, pouzdanost i slično. Tvrde vještine su tehničke sposobnosti koje se stječu kroz trening, vježbu i edukaciju. Tvrde vještine najčešće su vidljive u životopisu kroz dio o obrazovanju i iskustvo rada. No, meke vještine često se u životopisu zapisuju na isti način, pa stoga se možete zbog njih stopiti s masom drugih.

Tražite posao? PickJobs – 100% posao!

Koje su meke vještine?

U meke vještine ubrajaju se vještina komunikacije, sposobnost suradnje u timu, sposobnost snalaženja s izazovima, prilagodljivost promjenama i novim situacijama te emocionalna inteligencija, odnosno sposobnost razumijevanja i upravljanja vlastitim emocijama, ali i emocijama drugih. Meke vještine važne su na gotovo svakom poslu u bilo kojoj djelatnosti. Poslodavci sve više prepoznaju važnost soft skillova jer oni omogućavaju bolju suradnju među zaposlenicima i problemi na radnom mjestu se brže i lakše rješavaju. Prema istraživanju LinkedIna iz 2019. godine, 91% poslodavaca je reklo da meke vještine igraju ključnu ulogu prilikom odabira novih zaposlenika. Meke vještine posebno su važne u zanimanjima u kojima postoji interakcija s ljudima, kao što su prodaja, zdravstvo, obrazovanje i marketing.

Kako istaknuti meke vještine u životopisu?

Da biste na najbolji mogući način istaknuli svoje meke vještine u CV-ju, pratite nekoliko sljedećih koraka:

  1. Odaberite relevantne: Važno je odabrati vještine koje su potrebne za posao za koji se prijavljujete. Primjerice, ako se prijavljujete na poziciju voditelja tima, istaknite vještine vođenja, komunikacije i donošenja odluka.
  2. Konkretni primjeri: Soft skillove u životopisu često mnogi navode bez primjera. “Timski rad”, “dobre komunikacijske vještine” i “pedantnost” stoji vjerojatno u velikoj većini životopisa, a poanta životopisa je istaknuti se, a ne se uklopiti u masu. Stoga, iskoristite motivacijsko pismo kako biste opisali situaciju u kojoj ste koristili te svoje vještine. Ako su vam vještine donijele neke projekte i postignuća, istaknite ih kratko u životopisu.
  3. Opis radnog iskustva: Meke vještine nemojte navesti samo u dijelu o vještinama u životopisu. Ispod određenog radnog iskustva istaknite svoja postignuća, ali slobodno dodajte i neku meku vještinu. Primjerice, “Uspješno sam surađivao s raznim timovima kako bi optimizirao proces prodaje što je rezultiralo porastom prihoda.”

Kako da student pripremi životopis za tržište rada?

Najvažnije meke vještine

Sve meke vještine su korisne i primjenjive u mnogim poslovima, no danas je gotovo nemoguće raditi bilo koji posao, a da neke od vještina nisu važne. Komunikacija je vještina svima potrebna, bilo da se radi o pisanoj ili usmenoj. Ako vam se čini da vam pisana komunikacija ne ide od ruke, danas se možete poslužiti raznim AI alatima da vam je olakša. Prilagodljivost je također važna jer današnji poslovi su često puni promjena na koje se zaposlenici nerijetko trebaju prilagođavati na svakodnevnoj razini. Osim toga, gotovo na svakom poslu doći će do nekih problema, a poslodavci cijene učinkovito i brzo rješavanje istih.

Usporedite svoju plaću s ostalim plaćama za svoje radno mjesto.

Meke vještine u životopisu nisu samo dopuna onim tehničkim, već često predstavljaju ključnu razliku između kandidata. Sve više radnih mjesta zahtjeva brojne meke vještine, a poslodavci sve više pažnje usmjeravaju na njih. Stoga, ne zaboravite uvrstiti meke vještine u životopis i dati konkretne primjere. Time vam se povećavaju šanse da ćete dobiti priliku za razgovor za posao, ali tako i pokazujete poslodavcu da se možete uklopiti u radnu kulturu tvrtke.