Postoji podijeljeno mišljenje među stručnjacima za životopise o tome koje su tečajevi ili radionice relevantne za uključivanje u životopis. Neki smatraju da tečajevi uopće nemaju mjesta u životopisu, dok drugi misle suprotno. Također, neki tvrde da ovisi o specifičnom radnom mjestu za koje se prijavljujete.
Usporedite svoju plaću s ostalim plaća za svoje radno mjesto.
Koju vrstu posla želite dobiti?
Ako se prijavljujete za pripravnički staž u redakciji, voditelj zapošljavanja možda će biti zainteresiran za vaše sudjelovanje na tečaju kreativnog pisanja, vašu nagradu za kratku priču ili vaše iskustvo rada u školskom časopisu. Važno je da navedene radionice i tečajevi (bilo da su online ili održani fizički) budu relevantni za radno mjesto za koje se prijavljujete.
Kakvo je vaše radno iskustvo?
Mnogi poslodavci traže kandidate s nekoliko godina radnog iskustva. To može biti frustrirajuće i zbunjujuće za nedavne diplomante i druge koji tek ulaze na tržište rada ili se vraćaju na njega. Ako nemate puno radnog iskustva, možete se osloniti na dodatne edukacije koje ste završili. Uključivanje tih tečajeva u životopis pokazuje da posjedujete određeno znanje i vještine, čak i ako nemate stvarno radno iskustvo. Važno je samo ne pretjerivati. Nije potrebno navesti svaki pojedinačni tečaj ili radionicu koje ste pohađali.
Gdje ih treba navesti?
Pravilan redoslijed je prvo navođenje formalnog obrazovanja, a zatim dodatnih edukacija, uključujući navedene tečajeve i radionice. Pri navođenju budite konkretni i navedite ustanovu koja je pružila edukaciju, period pohađanja, a kao dodatak možete navesti i glavne teme ili koncepte koje ste proučavali na toj edukaciji u 2 ili 3 točke.